A versenypályázaton tizenöt alkotást díjaztak, amelyeket risograph technikával nyomtatnak ki

2. marca 2021

A legjobb, ún. risograph technikával kinyomtatott vázlatok elkészítése volt a tétje annak a versenypályázatnak, amelyet a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetség 2020. december 28-án hirdetett meg. A verseny iránt nagy volt az érdeklődés, hiszen 166 szerző és kollektíva 366 pályamunkát küldött be. A szakmai zsűri február 26-án ezek közül 15 olyan vázlatot választott ki, amelyeken Nagyszombat megye érdekességeit és történeteit ragadták meg az alkotók. Minden alkotás készítője 1000 eurós pénzjutalomra számíthat.

"A Covid-járvány idején is igyekszünk megtalálni azokat a lehetőségeket, amelyekkel Nagyszombat megyét mint idegenforgalom szempontjából érdekes régiót népszerűsítjük. Ez a cél vezérelt bennünket a Nagyszombat megye történetei című versenypályázat meghirdetésével, amikor is alkotások beküldésére ösztönöztük az érdeklődőket, amelyek risograph technikával lesznek kinyomtatva. Fontos volt az is, hogy egyúttal támogassuk a kultúra és a kreatív ipar területén dolgozókat. Nagyon megörültünk annak, hogy milyen nagy volt az érdeklődés, és milyen színvonalas alkotások születtek. A 15 győztes vázlatot kinyomtatjuk, majd ezeket eljuttatjuk a Nagyszombatban, Pöstyénben, Dunaszerdahelyen és Holicsban működő irodáinkba, ahol az érdeklődők ezeket megvásárolhatják" – tájékoztatott Pavol Kalman, a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetség elnöke, egyúttal megyei alelnök.

A pályázat meghirdetésével olyan munkákat próbáltak összegyűjteni, amelyeket alkotóik tetszőleges technikával készíthettek el. A legjobbakat risograph technikával korlátozott példányszámban, legfeljebb 200 darab erejéig kinyomtatják. Ezek a későbbiekben kaphatók lesznek a megye idegenforgami tájékoztató irodáiban.

Az alkotók több témát dolgoztak fel, így többek között Galgóc, Pöstyén, Nagyszombat, Erdőhát és Csallóköz nevezetességeit. A leggyakrabban felbukkanó motívumok közé tartoztak a vízimalmok a Kis-Dunán, a vár Szomolányban, a Szent Katalin-kolostor, vagy az Antiokheiai Szent Margit-templom Kopcsányban. Az alkotók megörökítették a Ludwig van Beethovennal, Tündér Ilonával, a moraváni Vénusszal és a pöstényi Mankótörővel kapcsolatos történeteket is. Az alkalmazott technikák nagyon változatosak voltak: készültek egyszerű rajzok, akvarellek, kollázsok, módosított fényképek, valamint professzionális szintet képviselő grafikák is.

Az alábbiakban ismertetjük a legjobb alkotásokat. Feltüntetjük a versenyre beküldött pályamunka számát, a szerző nevét, a legjobb pályamunkájának címét, valamint Robert Paršo grafikus dizájner rövid értékelését, aki a zűri alelnöke volt, és a versenyt szakmai  szempontból felügyelte.

013 – Veronika Barrera – Civitas Trnava – festői látványt nyújt a városról, mint királyi koronáról, ahol a pincék kincseket rejtenek. Ez egy kompakt grafika, amely gazdag a rejtett részletekben.

058 – Annamária Digoňová – Pöstyén – ötletesen és képzőművészeti szempontból is bravúrosan megoldott pillanatkép a gyógyászati kezelésről a fürdőben. Érdekes a motívum és a kompozíció is.

069 – Michaela Dunajská – Nagyszombat megye jelképei, Mila, Lina  és Vesna szabadságon – az öt kifejező és ötletes vázlat egyike.

086 – Klaudia Grancová – Pác fürdő – a régióban óriási csúszdák nélkül is van lehetőség a szórakozásra. Érdekes légkört árasztó minőségi grafikai alkotás, sok figyelemfelkeltő részlettel.

110 – Sára Hozzánková – Két szobor szerelmének története, a Mankótörőé és a Moraváni Vénuszé – újszerű, frappáns megoldás érdekes kompozícióval és színvilággal.

148 – Patrik Knoblich – Templomocska Kopcsány mellett – az Erdőháton át vezető kerékpáros túrák egyik közkedvelt célpontja. A fő motívum egyszerű és letisztult geometriai ábrázolása.

249 – Dávid Pogran – Enem nekünk és gyermekeinknek – kellemes színskálával készült festői illusztráció, amelyen megelevenednek a mesealakok és sok más apró részlet is.

265 – Daniel Rerko – Szakolca és a várost felfedező vidám emberek – érdekes, színes kompozíció, amely gazdag apró építészeti részletekben, körítve egy szerelmi történettel és az elmaradhatatlan minőségi szakolcai vörösborral.

269 – Katarína Rybnická – Úsztatás a Kis-Dunán – a vízimalom látképe rengeteg zöldellő növénnyel, tündérrózsákkal és hattyúkkal, talán Tündér Ilonával is. Képzőművészeti szempontból kellemes, színes kompozíció. Az ismert régi műemlék ábrázolása mellett sportra is ösztönöz és egyáltalán természetjárásra a megye eldugott pontjain is.

300 – Martin Slovík – Alsókorompai kastély és park – színvilágát és kompozícióját tekintve is érdekes látképet nyújt a parkról, ahol számos ritka fafajta is található.

308 – Linda Stopková – Szent Katalin-kolostor – a múltja, az emlékmentő önkéntesek és a látogatók. Művészileg szépen megoldott látkép a közismert romról, amelyet a megmentésére irányuló aktivitásokkal próbálnak felújítani.

313 – Kristián Štupák – Út a művészethez – a Vénusz-szobortól kezdve egészen Ľudovít Winterig nagyon érdekesen vannak megörökítve az egyes műtárgyak, mindez magán viseli a grafika alkotójának kézjegyét.

324 – Kateřina Tesařová – Vásár Nagyszombatban – a történelmi alakok egy jelképes körben találkoznak napjaink figuráival. A képzőművészetileg igényes alkotás tele van a regionális önazonosság számos motívumával és jelképével.

341 – Samuel Velebný – A Duna és a Kis-Duna által körülhatárolt Csallóköz – A szabadban táncoló tündérek és a szerelmes vadász története. Szépen megoldott, kellemes hatást keltő kompozíció sok szép részlettel.

356 – Lucia Žatkuliaková – Lovarda Köpcsényben –  A császári lovak tartásának és drezúrájának dicső múltja. Hibátlan illusztráció képzőművészeti és kompozíciós szempontból egyaránt.

A díjazott művek alkotói március 12-ig jelentkezhetnek a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetségnél, és kérhetik grafikáik eredeti vagy nyomtatott példányának megküldését ezen az e-mail-címen: tipy@trnava-vuc.sk. A többi alkotást az említett időpont után bezúzzák.

Valamennyi díjazott alkotás megtekinthető a közösségi oldalakon elérhető alábbi linkeken: www.facebook.com/krajzazitkov és www.instagram.com/kraj_zazitkov. A díjazott alkotásokon kívül a többi pályamunka is megtekinthető itt: https://parso.pro/sutaz-trnavsky-kraj-pribehov.

Nagyszombat megye látványosságairól információk, kirándulási tippek és népszerűsítő anyagok az alábbi honlapon, illetve közösségi oldalakon érhetők el: www.krajzazitkov.sk, www.facebook.com/krajzazitkov, www.instagram.com/kraj_zazitkov

Pavol Kalman, a Nagyszombat Megyei Idegenforgalmi Szövetség elnöke

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram