Az SK 8 már 15 éve képviseli a nyolc megye lakosságát

29. mája 2021

Már 15 éve működik a nyolc megyét tömörítő SK 8 csoport. Pozsonyban hozták létre 2006. május 16-án, ekkor fogadták el az alapszabályát is. Hivatalosan 2006. május 29-én jött létre, miután ezen a napon jegyezték be a Nagyszombati Járási Hivatalban.

"Az SK 8 csoport már tizenöt éve létezik. A nyolc megyét magába foglaló szerveződés ugyan már másfél évtizede jött létre, de a múltban nem volt túl aktív. Ezért határoztuk el 2018 januárjában a megyeelnökökkel közösen, hogy felpörgetjük a tevékenységét. Örülök annak, hogy tekintélyes partnerei lettünk a kormánynak, a parlamentnek, az állami szerveknek és intézményeknek. Kezdeményezéseinknek köszönhetően több törvényt sikerült befolyásolnunk oly módon, hogy azok a régióinkban élő lakosok javát szolgálják. Gondolok itt a közérdekben működtetett közlekedést szabályozó törvényre vagy a válságkezelésre vonatkozó jogszabályra" – mutatott rá Jozef Viskupič, az SK 8 csoport és Nagyszombat megye elnöke.

A megyék elhatározták, hogy mintegy hagyományt teremtve rendszeres párbeszédet folytatnak a kormánnyal. Jelenleg elsősorban a közigazgatási reform előkészületeire összpontosítanak. Az SK 8 álláspontja szerint ennek a decentralizálás, a szubszidiaritás és a megyék pénzügyi autonómiájának elvein kellene alapulnia. Módosulnia kellene annak is, hogy az egyes hatáskörök miként oszlanak meg az állam, a megyék és a települések között. A megyék számára nagy kihívást jelent az európai uniós források lehívása is a 2021-2027 közötti programozási időszakban, ugyanígy a Felújítási Alap forrásainak felhasználása is.

"Az elhúzódó járványügyi helyzet idején beigazolódott, hogy az önkormányzatok mennyire lehetnek akcióképesek, beleértve a megyei önkormányzatokat is. Képesek vagyunk megbirkózni olyan nagy horderejű feladatokkal, mint a tömeges oltás megszervezése, amivel a kormány megbízta a megyéket. Ezekre a tapasztalatokra akarunk építeni a készülő közigazgatási reform során is. Meggyőződésünk, hogy hatékonyabb szervezéssel az önkormányzatok sokkal jobban, konkrétabban, rugalmasabban és gazdaságosabban is képesek sok területen cselekedni, valamint a hatásköröket átültetni a gyakorlatba, mivel a lényegüket tekintve sokkal közelebb állnak az emberekhez" – szögezte le Viskupič.

2018-tól az SK 8-nak saját irodája van, amely biztosítja a működésével kapcsolatos szakmai, szervezési, adminisztratív, gazdasági és műszaki feladatok teljesítését. 2019-től fokozatosan  létrejöttek a szakmai, módszertani és kezdeményező szervek, az ún. szekciók, többek között a pénzügyi, a kulturális, a szociális, a közlekedésügyi, az oktatásügyi, az egészségügyi, az energetikai, a regionális és a kohéziós szekció. Legutóbb a gazdasági szekció jött létre. A tömörülés tavaly novemberben első alkalommal szervezett műszaki eszközök segítségével videokonferenciát, amelynek témáját a regionális önkormányzatok együttműködésének jövője képezte.

Az SK 8 csoport kapcsolatot tart fenn az önkormányzatokat képviselő tömörülésekkel, és felvette a kapcsolatot a csehországi megyéket tömörítő szövetséggel is.

Az SK 8 tagjai az egyes megyék elnökei. Jelenlegi elnöke Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke, alelnökei pedig Ján Lunter, Besztercebánya megye elnöke és Milan Majerský,  Eperjes megye elnöke.

Jozef Viskupič, az SK 8 csoport és Nagyszombat megye elnöke

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram