Nagyszombat megye a  járvány idején is megemlékezik ‘89 novemberéről

12. novembra 2020

A nagyszombati Szentháromság téren megnyíló kültéri fényképkiállítással indult Nagyszombat megyében a ’89-es novemberi események 31. évfordulójára való megemlékezés. Az idei ünnepségeket azonban komoly korlátok közé szorítják a  Covid-19 megbetegedés terjedése miatt bevezetett járványügyi intézkedések.

A  több panelből álló kiállítás felidézi a  31 évvel ezelőtti novemberi események menetét, amelyek középpontjában az akkori nagyszombati történések állnak. Köztudott, hogy Nagyszombat azon városok közé tartozott, ahol az elsők között kezdődtek el a  forrradalmi változásokat hozó megmozdulások. Most november 23-ig tekinthető meg a  kiállítás a nem véletlenül kiválasztott helyszínen, a  Szentháromság téren. Az akkor még  Gottwald térnek nevezett közterületen zajlottak a  központi megmozdulások a  megyében. Több héten át itt csoportosultak a  kulcsokat csörgető tömegek, követelve a  szabad és tisztességes választásokat, valamint a  demokratikus viszonyokat eredményező politikai változásokat. A  nagygyűlések fő szervezői az akkori Gyermek- és Ifjúsági Színház képviselői voltak, akik jelenleg az immár megyei fenntartású Ján Palárik Színházban tevékenykednek.

"Napjainkban is rendkívül időszerű november és a kivívott szabadság üzenete, még a szükséghelyzet időszakában is. Sokan, akik manapság a szabadságot szajkózzák, és ezért elutasítják a megszabott előírások betartását, valójában nosztalgiából az önkényuralmi praktikákat sírják vissza a  régi rezsim időszakából" – vélte Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke.

A  megye, a  Nemzeti Emlékezet Hivatala, a Szovák Nemzeti Levéltár és a  Szlovák Nemzeti Múzeum által közösen szervezett fotókiállításon kívül a  novemberi események 31. évfordulójáról a korabeli plakátokat felidéző installációkkal a  megye más városaiban is megemlékeznek.

"Tekintettel az országunkban tapasztalható jelenlegi helyzetre, az idei ünnepségeket kénytelenek voltunk a minimumra korlátozni. Ez azonban nem jelenti azt, hogy megfeledkeznénk a történelmünkben sorsfordulót jelentő fontos eseményről. Épp ellenkezőleg" – hangsúlyozta a  megyeelnök.

www.nezabudamett.sk honlapon és a  megye egyéb közösségi oldalain, a Facebook és az  Instagram profilokon elérhetőek lesznek az akkori novemberi események kulcsszereplőivel készített videóinterjúk, korabeli fényképfelvételek és más tartalmak, amelyek a  polgári társadalom és a  polgári művelődés továbbfejlesztését támogatják.

Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram