Nagyszombat megye európai uniós támogatást nyert el a Tallósi malom felújítására

11. septembra 2020

A tallósi vízi kerékmalom rekonstrukcióját és a szomszédságában egy látogatóközpont építését az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) társfinanszírozza. A közel 547 ezer összegű támogatásról az Interreg V-A Szlovák Köztársaság-Magyarország Együttműködési Program Monitoring Bizottsága döntött 2020. július 13-án.

Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke kifejtette, "a jókai malom sikeres felújítása után sikerült újabb európai uniós támogatást nyerni egy másik egyedi épület, egy volt gazdasági gyöngyszem rekonstrukciójára.  A tallósi vízi kerékmalom a saját típusában fennmaradt utolsó négy egyike. A látogatóközpont múzeum-pedagógiai tevékenységeket biztosít majd gyermekeknek és felnőtteknek. Örülök, hogy a kulturális örökség megőrzése mellett sikerül vonzóbbá tenni a kerékpár- és a vízi turizmust a Kis-Duna mentén."

Az 547 ezer eurós összegű uniós támogatás az összes kiadás 85% -át teszi ki. A fennmaradó 10% -ot a Szlovák Köztársaság állami költségvetéséből finanszírozzák, további 5% -ot pedig a Nagyszombat Megyei Önkormányzat biztosít. Továbbá Tallós önkormányzata 211 ezer eurót nyert el a fejlesztési alapból a falutól a vízimalomhoz vezető helyi út felújítására, amelynek teljes hossza közel 1,7 km.

A tallósi vízimalmot 1893-ban Maticza János építette, és 1960-ig őröltek benne. 1982 óta a népi molnárság egyedülálló technikai emlékeként látogatható, amelynek fenntartása a Galántai Megyei Honismereti Múzeum feladata.

A malom rekonstrukciója és egy látogatóközpont építése  a "Molnárság - őseink elfelejtett mesterségei" határon átnyúló projekt keretében valósul meg közel 1,3 millió eurós összeggel és 1,5 millió teljes költségvetéssel.  A projekt magyarországi partnere a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum. A fejlesztési alapból a malmok gyűjteményének és a szabadtéri múzeumkomplexum területén található vasútállomás felújításához és kerékpártárolóval való ellátásához 514 ezer eurót biztosít az Európai Regionális Fejlesztési Alap.

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram