A megyeelnök polgármestereket tájékoztatott az oltási stratégiáról

18. marca 2021

Jozef Viskupič, Nagyszombat megye elnöke 2021. március 17-re online találkozóra hívta meg a megye mind a hét megyeszékhelyének polgármesterét. A megbeszélésen vendégeit tájékoztatta a Covid-19 megbetegedés eddigi lefolyásáról és a védőoltással kapcsolatos tervekről. A megbeszélésen a következő polgármesterek vettek részt: Anna Mierna Szakolca, Martin Džačovský Szenice, Hájos Zoltán Dunaszerdahely, Peter Jančovič Pöstyén, Miroslav Kollár Galgóc és Peter Paška Galánta képviseletében. A megyeszékhely, Nagyszombat képviseletében Eva Nemčovská alpolgármester volt jelen. A megye területén az oltás lebonyolításának megszervezését az egészségügyi minisztérium megbízásából február 11-től a megye végzi, amely azóta három nagy kapacitású oltóközpontot hozott létre a vakcinák beadására. Az oltási stratégia négy pillérre épül: a próbajellegű, a nagy kapacitású, a visszafogott és az egyéni jellegű vakcinációra.

"Már egy éve élünk a pandémiás világban, és a kezdetektől jelen vagyunk a járvány menedzselésénél. Cselekvésünk fő vezérfonala az emberéletek védelme. Több mint egy hónappal ezelőtt kaptuk meg a megbízást az oltási folyamat összehangolására. Az első szakaszban a nagy kapacitású oltóközpontok létrehozásánál az oltási folyamat hatékony megszervezésére és az ambuláns személyzet biztosítására helyeztük a hangsúlyt. A megye eddig három járási székhelyen alakított ki nagy kapacitású oltóközpontokat: Dunaszerdahelyen, Szakolcán és Nagyszombatban. Ezeken a helyszíneken négy hétvégén összesen 19 ezer személyt oltottak be. Nagyobb gondok nélkül sikerült az együttműködés és a kapcsolattartás az érintett városokkal" – mondta Jozef Viskupič megyeelnök.

A kezdeti szakaszban logikusnak tűnt, hogy a nagy kapacitású oltóközpontokat a megye hatáskörébe tartozó egészségügyi középiskolákban hozzák létre. A megye ezekben kihasználja a tanárok és a diákok segítségét az adminisztratív teendők elvégzésénél, az oltás után pedig a beoltottak felügyeleténél is. Szintén kihasználják az intézményekben rendelkezésre álló hátteret. A beadható vakcinák mennyisége hétről hétre változik. Kezdetben hetente 1000 állt rendelkezésre, de április végére már 7300 vakcinát helyeztek kilátásba. A megyének viszont már március közepére hetente mintegy 10 ezer vakcinát sikerült beszereznie, mivel más megyékben lassabban indult be az oltás. Ezek a nem előre látható vakcinamennyiségek jelentős mértékben befolyásolják az egyes központok iránt megnyilvánuló érdeklődést is. A komfortérzet szempontjából fontos, hogy legyen elegendő parkolóhely, de ez nem döntő tényező az oltás lebonyolítását illetően.

A szervezés során az  volt a cél, hogy az oltással ne terheljék a kórházakat, ezért a nagy kapacitású oltóközpontokban az orvosi rendelők orvosai és egészségügyi nővérei teljesítenek szolgálatot, a szokásos rendelési időn túl. Egyeztetnek az emberekkel az egészségi állapotukat illetően, majd el is végzik az oltást. A megye ellátja őket anyagi és műszaki eszközökkel (számítógépek, nyomtatók, kábelek, internetcsatlakozás, speciális hűtők, asztalok, székek, védőeszközök, egészségügyi anyagok stb.), és biztosítja a szoftvert is a központi adatbázisba történő adatátvitelhez.

"Nyitottak és készek vagyunk a konstruktív párbeszédre. Mai találkozónkon éppen ezért kerestük azokat a lehetőségeket, amelyek azt eredményezhetik, hogy a lehető legjobban legyünk majd képesek lebonyolítani tervünk második szakaszát. Ez előreláthatólag 2-6 hét múlva kezdődik, mégpedig vagy az AstraZeneca vakcina második adagjának a beadásával, esetleg az új típusú Johnson&Johnson vakcináéval, amely várhatóan sokkal nagyobb mennyiségben fog rendelkezésre állni, akár tízezres nagyságrendben is. Beszélgettünk további lehetőségekről is, arról, hogy a megnövekedett igények mellett hogyan leszünk képesek biztosítani az emberek beoltását az első adaggal, és párhuzamosan a már beoltottak vakcinázását a második adaggal. Üdvözlöm a polgármesterektől érkező mindennemű segítséget, legyen az akár logisztikai jellegű, vagy akár a lakosság tájékoztatása, illetve az egészségügyi személyzet biztosítása" – mutatott rá Viskupič megyeelnök.

A megye a városokkal együttműködésben további hasonló oltóközpontok létrehozását tervezi, attól függően, hogy mennyi és milyen típusú lesz a rendelkezésre álló vakcina. Egyfelől készülnek az AstraZeneca társaságtól származó vakcina második adagjának beadására, amelyet az egészségügyi minisztérium az első után 9–12 héttel később tart ajánlatosnak. Másrészt a megye azzal számol, hogy hamarosan más vakcinák is rendelkezésre állnak majd. Nagyszombat megye terve számol a harmadik fázissal is, amelyben fokozatosan visszafognák a nagy kapacitású oltóközpontok tevékenységét, mivel a lakosság elégséges hányada lesz már beoltva ahhoz, hogy elérjük a kollektív immunitást. A negyedik szakasz távlatilag azzal számol, hogy egyéneket oltanának és kisebb létszámú lakossági csoportokat, várhatóan az orvosi rendelőkben.

Dunaszerdahely polgármestere, Hájos Zoltán, aki egyúttal megyei képviselő is, úgy véli , hogy fontos a megye együttműködése a városokkal, mert ennek köszönhetően lehet sikeres a lakosok védelme a koronavírussal szemben. "Felajánlottuk a segítségünket a megyének, a városi rendőreink eligazítást adhatnának az embereknek és a gépjárművezetőknek az oltóközpont környékén" – mondta Hájos.

"Nagyra értékelem, hogy a megye lehetővé teszi az embereknek az oltást saját régiójukban. A szervezés kiváló, és eddig csak dicsérő véleményeket hallottunk a városi és a megyei önkormányzat közötti együttműködésről" – vélte Anna Mierna szakolcai polgármester asszony.

"Elhatároztuk, hogy segítünk a megyének, és részt veszünk az oltás megszervezésében. A városi rendelőintézetben készek vagyunk a vakcina beadására a 70 évnél idősebbeknek" – nyilatkozta Martin Džačovský, Szenice polgármestere, megyei képviselő.

A megye képes biztosítani szinte mindent, az oltási stratégiát leszámítva, ami az egészségügyi minisztérium hatásköre, míg a bejelentkezési rendszer működtetése a Nemzeti Egészségügyi Információs Központ gondjaira van bízva.

Ďalšie novinky

Oznam

8. marca 2023

Milí pacienti, dovoľujeme si vám oznámiť, že zdravotnícke zariadenie Zdravá župa, s.r.o. – všeobecná ambulancia pre dospelých bude v dňoch 8.3.-9.3.2023, […]

Viac

Otvorili sme pre vás novú kardiologickú ambulanciu

14. februára 2023

Otvorili sme pre vás novú kardiologickú ambulanciu v priestoroch nášho zdravotníckeho zariadenia na Študentskej ulici č. 16 v Trnave. Na vyšetrenie […]

Viac

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram