Nové opatrenia: Povinné rúška vonku, obchody otvorené pre seniorov, odsun úradných lehôt, sledovanie pohybu mobilov

24. marca 2020

Aké opatrenia prijala vláda Igora Matoviča?

Rúška vonku a meranie teploty

Úrad verejného zdravotníctva SR vydal opatrenie, ktorým sa od  25. marca 2020 až do odvolania zakazuje vychádzanie a pohyb mimo svojho bydliska bez  prekrytia horných dýchacích ciest napríklad respirátorom, rúškom, šálom alebo šatkou.
V akomkoľvek rade budú musieť ľudia stáť vo vzdialenosti dva metre od seba, či je rad vonku alebo dnu. Platiť to bude od vydania príkazu.
Od 30. marca majú vo všetkých nemocniciach, fabrikách, obchodoch merať teplotu na čele. O kontrole a pokutách ešte neuvažovali, ak by sa pokyny nedodržiavali, tak by mohli pristúpiť aj k zatvoreniu prevádzky, povedal hlavný hygienik Ján Mikas.
Predlžuje sa zákaz organizovania hromadných akcií od 24. marca do odvolania.

Nemocnice len pre koronavírus, testovanie a lieky

Ministerstvo zdravotníctva má vybrať nemocnicu na západe, strede a východe Slovenska, ktoré budú určené len pre pacientov s COVID-19. V iných nemocniciach budú pre týchto pacientov vyčlenené budovy. Zatiaľ podľa premiéra nevedia, ktoré budú tri hlavné nemocnice na liečenie koronavírusu. Pracujú na výbere.
Vláda má nakúpiť 200-tisíc kvalitných testov. Ponuka je platná len dnes.
Pred každou nemocnicou, kde dnes robia odbery, budú zriadené odberné miesta, kam budú môcť ľudia prísť v aute, a tam im vezmú vzorky. Budú môcť takto vziať 70 odberov denne.
Zabezpečí sa prítomnosť armády a polície pred nemocnicami, kde sú už aj dnes výtržnosti a ľudia nedodržiavajú hygienické štandardy, príkazy a usmernenia. Na stráženie nemocníc je zatiaľ vyčlenených desať vojakov. Mali by stáť pri vchodoch nemocníc v Bratislave-Kramároch, Nitre, Nových Zámkoch a Trebišove. Ich úlohou má byť poskytovanie informácií a ochrana zdravotníkov. Armáda tiež vyčlenila sanitku a jedného vojaka na pomoc Úradu verejného zdravotníctva v Martine. Okrem toho pôsobí 43 vojakov v zmiešaných hliadkach spoločne s políciou a 35 vojakov je na hraničných priechodoch.
Ministerstvo zdravotníctva identifikuje lieky a osobné ochranné prostriedky a množstvo, ktoré potrebuje pre chod nemocníc a ambulancií. Tieto zakážu vyvážať zo Slovenska.
Ministerstvo obrany má identifikovať príslušníkov armády, ktorých môžu predbežne zaškoliť ako sanitárov, aby boli k dispozícii, ak to bude nevyhnutné.
Ministerstvo zdravotníctva má rokovať s poisťovňami o minimálnej garantovanej výške príjmu pre ambulancie vo výške 75 percent mesačného priemeru za posledný rok. Ide o to, že dnes pri menšom počte pacientov, ktorí nemajú chodiť k lekárovi, nemajú ambulancie príjmy. Preto by mali dostať 75 percent bežnej platby.
Vláda má rokovať s českou vládou, aby dala Slovensku výnimku na dva lieky, ktoré sa nesmú vyvážať. Slovensko ich chce získať.

Seniori, sociálne zariadenia a obchody otvorené pre seniorov

Zavedú sa špeciálne hodiny v obchodoch pre dôchodcov, a to od 9. do 12. hodiny.
Úrad verejného zdravotníctva nariadi poskytovateľom sociálnych služieb prísny epidemiologický režim. Zároveň ostávajú aj zakázané návštevy v domovoch dôchodcov.
Núdzový stav sa rozširuje aj na sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.
Uzavrie sa činnosť denných stacionárov. Zamestnanci stacionárov majú poskytovať službu, ale u seniorov doma.
Vyzvali dôchodcov, aby vychádzali z domu a bytu len kvôli nákupu či návšteve lekára a prechádzke so psom. Aby teda vychádzali len v nevyhnutnom prípade.
Minister dopravy má rokovať s operátormi, aby sa dali zasielať SMS správy zadarmo napríklad s inštrukciami pre seniorov.

Predajne zatvorené v nedeľu

Predajne potravín, lekárne, predajne novín a časopisov či krmiva pre zvieratá budú v nedeľu zatvorené. Všetky predajne, ktoré dnes môžu fungovať, tak v nedeľu zatvoria. Bude vtedy sanitárny deň a zároveň si zamestnanci oddýchnu.
Rezervy majú nakupovať aj dezinfekciu.
Tovar, ktorý pre obete krízy dováža charita či štát, majú byť oslobodené od DPH a cla.

Doprava a zrušenie vlakov zadarmo pre študentov

Zrušia sa bezplatné lístky na vlak pre študentov, a to na čas, kým budú zatvorené školy.
Vláda, ústredný krízový štáb a Úrad verejného zdravotníctva vyzvali dôchodcov, aby necestovali hromadnou dopravou, alebo cestovali len v nevyhnutných prípadoch. Ak výzva nezaberie, premiér povedal, že sú pripravení zrušiť bezplatné lístky na vlaky, ale aj zaviesť zákaz vychádzania pre niektoré časti populácie, povedal premiér. Ale nechce k tomu pristúpiť, a preto dôchodcov nad 65 rokov vyzýva na zodpovednosť a dúfa, že to pomôže.

Lokalizovanie mobilov a informovanie ľudí

V skrátenom konaní bude predložená zmena zákona, ktorá povolí štátnym inštitúciám, aby mohli využívať lokalizačné dáta operátorov.
Vyzvali obce a mestá, aby mali dostatočný počet liniek, kde môžu seniori požiadať o donášku potravín.
Ministerstvo zahraničných vecí pripraví sumár všetkých opatrení v 20 krajinách a ukáže, ako fungujú.
Vláda má začať využívať médiá, najmä verejnoprávne, na komunikáciu s verejnosťou. RTVS chcú využiť na informovanie na reklamnú kampaň na inštrukcie pre ľudí. Požiadajú aj súkromné médiá, aby odvysielali cielené kampane pre rizikové skupiny.
Takisto požiada riaditeľa RTVS, aby zabezpečil o 18. hodine na STV 2 vysielanie svätej omše a tiež vysielanie vyučovacích slotov pre základné školy.

Výnimky pre advokátov a notárov

Ministerka spravodlivosti v skrátenej lehote predloží zákon s výnimkou pre služby notárov či advokátov. Tak by mohli poskytovať služby aj v tomto čase. „Ak si chce niekto podpísať závet, asi by sme mu nemali povedať, že až po korone,“ povedal premiér. Zároveň nebudú plynúť zákonné súdne lehoty. Zastavenie lehôt je zatiaľ naplánované od 12. marca do 30. apríla. Ide podľa Matoviča o predbežný termín. Právnické osoby budú tiež môcť rokovať. Právnické osoby budú môcť prijímať rozhodnutia na diaľku.
Do 30. apríla nebude môcť prísť k výkonu dražobného práva či exekúcii majetku.

Lehoty, ktoré sa netýkajú platieb, práca

Premiér zaviaže ministerstvá, aby identifikovali všetky lehoty, ktoré sa nebudú musieť v tomto čase dodržiavať. Nejde o platobné lehoty, o tých sa bude rokovať v utorok.
Ministerstvo zdravotníctva pripraví v skrátenom legislatívnom konaní povinnosť vykonať prevenciu ohľadne práce. To znamená, že zamestnanci, ktorí ku svojej práci potrebujú povinnú prehliadku, ju nemusia teraz mať.

Zdroj: Denník N, 24. marec 2020

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram