Očkovanie proti COVID-19 je nesmierne dôležité

5. januára 2021

Na Slovensku sa začalo očkovať proti ochoreniu Covid-19 začalo 26. decembra 2020. Používa sa vakcína s názvom Comirnaty od konzorcia BioNTech a Pfizer, ktorú schválila Európska lieková agentúra.

V Trnavskom kraji sa očkovanie začalo 5. januára 2021 vo Fakultnej nemocnici Trnava. Župan Jozef Viskupič, ktorý bol medzi prvými zaočkovanými, vyzval obyvateľov kraja, aby využili príležitosť a urobili to isté, keď príde na nich rad.

Očkovanie prebieha po celom Slovensku postupne na v štyroch vlnách. Prioritne sa očkujú osoby z takzvanej prvej línie a terénu, následne osoby v rizikovom veku, onkologickí pacienti a pacienti s chronickými chorobami a napokon zvyšok populácie vo veku nad 18 rokov.

V záujme účinnosti vakcíny pre celý štát, je potrebné, aby sa dalo zaočkovať 60 až 70 percent celkovej populácie, teda viac ako tri milióny ľudí. Vakcína, ktorou sa očkuje na Slovensku, spĺňa prísne podmienky na bezpečnosť, kvalitu a účinnosť.  Jej cieľom je vyvolať imunitnú odpoveď v organizme, teda neobsahuje samotný vírus. Preto jej vpich nemôže vyvolať ochorenie Covid-19.

Vakcína obsahuje molekulu, ktorá sa nazýva mediátorová RNA (mRNA), s pokynom na výrobu proteínu proti vírusu SARS-CoV-2, čo je vírus spôsobujúci ochorenie COVID-19. Očkovacia látka „učí“ ľudské telo rozoznať proteín Spike, ktorý vírus používa na preniknutie do telových buniek, a účinne s nim bojovať. Imunitný systém tak bude schopný rozoznať vírus SARS-CoV-2 a brániť sa mu.

Comirnaty sa podáva v dvoch dávkach do ramena, pričom odstup medzi jednotlivými dávkami je 21 dní. Jej účinnosť je až 95 percent. Už po prvej dávke dochádza k imunitnej odpovedi organizmu, avšak na plný efekt sú potrebné dávky dve. Väčšina vedľajších účinkov má miernu až strednú intenzitu a ustúpi počas niekoľkých dní. Vo všeobecnosti panuje absolútna zhoda, že pozitíva vakcíny široko prevažujú jej negatíva, a že látka poskytuje vysokú mieru ochrany, ktorá je v čase aktuálnej pandémie nesmierne dôležitá.

Vakcína zatiaľ nie je určená pre deti do 16 rokov z dôvodu, že na vzorke tejto populácie neprebiehali klinické štúdie. Európska lieková agentúra pripravila spolu so spoločnosťami, ktoré očkovacie látky vyrábajú, plán na neskoršie odskúšanie látky u detí. Použitie vakcíny u tehotnej alebo dojčiacej ženy je potrebné skonzultovať s ošetrujúcim lekárom.

V najbližšom čase by mali byť v Európskej únii povolené aj iné vakcíny, najmä od spoločnosti Moderna, ale aj AstraZeneca vyvinutej v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Rýchlosť, s ktorou svetoví vedci vynašli účinnú vakcínu proti ochoreniu Covid-19, je ovocím desaťročí výskumu podporeného bezprecedentným nasadením vedeckého i finančného kapitálu s cieľom ukončiť pandémiu a vrátiť život všetkých obyvateľov Zeme do normálu.

Ďalšie podrobné informácie, vrátane príbalových letákov môžete nájsť na stránkach Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv https://www.sukl.sk.

Rozhovor o vakcíne s epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou pre náš magazín Zdravá župa nájdete tu https://www.zdravazupa.sk.../2020/11/KORONA_magazin_HU_web.pdf

Zdroj primárnych informácií: ŠÚKL

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram