SK 8: Az önkormányzati megyék partneri párbeszédre várnak a kormánnyal, amikor a költségvetésükről születik döntés

23. júla 2020

Az előző kormány szociális csomagjai – bérek valorizációja, ingyenes ebédek, üdülési utalványok – jelentős mértékben negatívan befolyásolták az önkormányzatok költségvetését. Már az előző időszakban is az önkormányzatokkal történt egyeztetés nélkül került elfogadásra az adóalanyok adóalapját csökkentő tétel összegének emelése.  Ez az önkormányzatok egyetlen bevételének csökkenését jelentette, összesen 44,7 millió euróval.

Az önkormányzatokra és a fenntartói hatáskörükben működő szervezeteikben a minimálbér 40 euróval tervezett emelése is negatívan hat, amely javaslat tárcaközi egyeztetése most zajlik. Ebben az összefüggésben az SK8 számára a szakszervezetek a felsőbb szintű kollektív szerződés módosítása keretében javasolt 13%-os bérvalorizációja is elfogadhatatlan.
Az Önkormányzati Megyék Társulása – SK8 – ismételten felhívja a figyelmet arra, hogy a megyék költségvetését negatívan érintő intézkedések meghozatalával párhuzamosan biztosítani kell a kompenzáció formáját is.  Ilyen összefüggésben nyugtalanító, hogy a tervezett szociális csomagok bevezetéséről a média tudósított, sem a megyékkel, sem a városokkal és falvakkal nem került sor tárgyalásokra.

„Nehéz időszakot élünk meg. Üdvözöljük, hogy a kormány segíteni szeretne az embereknek, de a koronavírus-járvány következményei már ma mutatkoznak az önkormányzatok csökkenő bevételein, amelyek a kormány közgazdászai szerint az elkövetkező két évben még megtöbbszöröződnek. Ennek közvetlen következménye lehet az önkormányzatok biztosította közszolgáltatásokra.   Szerencsétlennek tartjuk viszont, hogy a készülő intézkedésekről a médiából értesülünk. Az adóbónusz duplájára emelése a megyék számára 32 millió euró kiesést jelent az adók utáni bevételből. Ebből a nagyszombat megyét érintő rész 3,3 millió euró, emellett a bevezetett ingyenes autóbusz-közlekedés költségeit 5,3 millió euróra tesszük. Bízunk benne, hogy bekapcsolódhatunk a bejelentett szociális csomag törvényelőkészítési folyamatába és a kormány mielőbb leül velünk tárgyalni,” mondta az Önkormányzati Megyék Társulása – SK8 – és Nagyszombat megye elnöke Jozef Viskupič.

Az önkormányzatok a koronavírus okozta költségvetési kiesés következményeivel küzdenek. A kormány mindeddig nem jelentett be elképzelést sem a kompenzálásukra, sem a megemelkedett költségeik térítésére, pl. a COVID-19 vírus okozta pandémia első és várható második hullámának megelőző intézkedéseire. Az állam felelősségteljes hozzáállása nélkül az önkormányzatok megfontolhatják néhány közszolgáltatás korlátozását. Szó lehet a köz- és kerékpárutak karbantartásáról, a helyközi autóbuszjáratok fenntartásáról, lakók felvételéről a szociális ellátó intézményekbe vagy az iskolai kollégiumok és étkezdék működtetéséről.

Ezzel kapcsolatban a SzK Pénzügyminisztériuma jelezte, hogy a koronakrízis önkormányzati megyékre gyakorolt hatásainak kompenzációja tárgyában találkozni szeretne az SK8 képviselőivel. Úgyszintén ígéretet tett, hogy az önkormányzati megyéket érintő törvényalkotó és -módosító tárgyalásokra meghívja az SK8 képviselőit.

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram