Viskupič: A vállalkozók és a megyék álláspontjában a közigazgatási reformot illetően sok tekintetben átfedések vannak

19. júna 2021

A nyolc megyét képviselő SK 8 csoport üdvözli annak az elemzésnek az összegző megállapításait, amely A közigazgatási reform és a további decentralizálás szükségessége a vállalkozók szemszögéből címmel készült. Az elemzést a Szlovákiai Vállalkozók Szövetsége közösen készítette a Gazdasági és Szociális Reformok Intézetével (INEKO). A legfőbb megállapításuk az, hogy a decentralizáció folytatása felgyorsíthatná a gazdasági növekedést és a régiók fejlődését. A felmérések szerint a vállalkozók 80%-ban egyetértenek a szlovákiai önkormányzatok azon álláspontjával, hogy a reform hatására azok több pénzt kapnának a központi kormányzattól, ezzel párhuzamosan pedig a hatásköreik is bővülnének.

"Több mindenben hasonlóságot látni a vállalkozók álláspontja és az SK 8 javaslatai között a közigazgatási reform vonatkozásában. Egyetértünk azzal, hogy a közigazgatás decentralizálása az az út, amely elvezet az önkormányzatok, így az állam nagyobb gazdasági fellendüléséhez. Régóta figyelmeztetünk arra, hogy a megyék alulfinanszírozottsága gondot okoz, de arra is, hogy növelni kell a fiskális autonómiájukat. Jelenleg a megyék egyetlen bevételi forrástól függenek, ez pedig a természetes személyektől befolyt adók nagysága. Ez akadályozza a fejlődési lehetőségeiket" – mondta Jozef Viskupič, az SK 8 csoport és Nagyszombat megye elnöke.

A megoldást az jelentené, ha bevezetésre kerülne a megyék több forrásból történő finanszírozása, ami biztosíthatná a stabilitást és a regionális önkormányzatok finanszírozhatóságának előreláthatóságát. A megyék ily módon ellenállóbbak lehetnének  a gazdasági kilengések időszakában a munkanélküliséggel szemben is. Szóba jöhet itt a megyék nagyobb fokú bevonása többféle adó beszedésébe, amelyeket központilag hajtottak be. Számításba jöhet a nagyobb fokú részvételük is az átfogó adóbeszedésben. Az SK 8 kezdeményezésére a jelenlegi választási időszakban a szlovák kormány nyilatkozatában is kötelezte magát arra, hogy mérlegeli ilyen típusú finanszírozási modell bevezetését.

Az SK 8 a közigazgatási reformra vonatkozó javaslatában a Szlovákiához hasonló feltételekkel és történelmi múlttal bíró országok tapasztalataiból indult ki. A megyék az említett elemzés készítőihez hasonlóan ösztönzőnek tartják a Cseh Köztársaságban bevezetett modellt, ahol a megszüntetett járási hivatalok feladatait a községi és regionális önkormányzatok vették át.

A megyék érdekeltek abban, hogy vitát folytassanak a szakemberek konstruktív javaslatairól, hogy meg tudják határozni a közigazgatás és a finanszírozás optimális modelljét. A reform kívánt hozadéka lehetne, hogy a lakosoknak nyújtott szolgáltatások magas színvonalúak legyenek.

Jozef Viskupič, az SK 8 csoport és Nagyszombat megye elnöke

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram