Viskupič megyeelnök a Ledecký államtitkárral történt tárgyalás után: készen állunk az eU-s pénzalapok merítésére, a kormánnyal együtt dolgozunk a rendszer kireteszelésén   

21. júla 2020

Jozef Viskupic megyeelnök találkozott a Szlovák Köztársaság Beruházási, Regionális Fejlesztési és Informatikai Minisztériumának - Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR - államtitkárával, Vladimír Ledeckývel. A tárgyalások fő témája - a kifutó 2014-2020-as és a közelgő 2021–2027-es programozási időszakban is – módot találni az EU-s pénzalapok merítésének jelentős feljavítására és gyorsítására. Ennek elérését segítené a pályázatok bürokratikus igényességének csökkentése, a közbeszerzések ellenőrzésének egyszerűsítése és a megyék pozíciójának erősítése az EU-s projektek megvalósítása során.

„Szlovákiában a közérdekű beruházások 80 %-ának az EU-s alapokból jövő támogatás az alapja. Az SK8 éppen ezért kitartóan figyelmeztet az EU-s pénzek eredményesebb és gyorsabb merítésének fontosságára.  Ledecký államtitkár úrnak tolmácsoltam az új programozási időszak előkészítésére vonatkozó ajánlásainkat. Ha nem találunk mielőbb válaszokat a ma még nyitott kérdésekre, nem leszünk képesek mindjárt a 2021-es év elejétől meríteni az új EU-s alapokat. Ez alapvető hiba és elszalasztott lehetőség lenne,” mondta a találkozó után Jozef Viskupič nagyszombati megyeelnök.

A megyék elnökei már az előző kormányt is figyelmeztették, hogy a 2021-2027-es programozási időszakot előkészítő folyamat akadályozása és bonyolítása csökkenti az EU-s alapok merítésének lehetőségét.  Maga az Európai Bizottság a múltban többször kinyilvánította, hogy a belső paraméterek megszabása a tagállamok felelőssége. A mielőbbi merítés érdekében Nagyszombat megye a mostani modell kijavított változata mellett teszi le a garast. Alapvető változások eszközlése vagy teljesen új modell megalkotása jelentősen meghosszabbítaná a már egyébként is késedelmes előkészítést.

„Tanuljunk azokból a hibákból, amelyek a mostani programozási időszakban történtek. Hagyjuk meg azt, ami működik és ami kezdettől fogva rosszul volt beállítva, azt javítsuk ki.  Közös célunk az európai pénzek hatékonyabb felhasználása a lakossági szolgáltatások javítása és régióink modernizálása érdekében," tette hozzá J. Viskupič.

Az Európai Strukturális és Beruházási Alapok, az Integrált Regionális Operációs Program (IROP) általánosságban a legfontosabb pénzforrások, amelyek révén az önkormányzatok biztonságos közúti infrastruktúra építésébe, színvonalasabb közszolgáltatások elérhetőségének javításába vagy környezetvédelmi irányultságú fejlesztési projektek megvalósításába kezdhetnek. Ebben az összefüggésben Viskupič megyeelnök levélben fordult Veronika Remišová miniszterelnök-helyetteshez, amelyben konkrét intézkedéseket javasol a közbeszerzési folyamat alapvető felgyorsítására olyan módon, hogy a városok és falvak meríthessenek az említett alapokból óvodák rekonstrukciójára vagy kerékpárutak építésére.  Az intézkedések idén nyáron történő bevezetése jelentősen javíthatná a 2014-2020-as költségvetési időszak még rendelkezésre álló forrásainak merítését.

Különösen a Covid-19 koronavírus-járvány okozta gazdasági recesszió idején lehetne az EU-s alapokat útfelújításokra, iskolaépületek, kulturális vagy szociális ellátó intézmények energetikai hatékonyságának javítására és a gazdaság újraindítására vagy a foglalkoztatottság megtartására a megyékben.

Ďalšie novinky

Oznam pre pacientov

14. decembra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si vás informovať, že Zdravá župa, s. r. o. sa od 1.12.2022 stala poskytovateľom ambulantnej pohotovostnej služby […]

Viac

Oznam pre pacientov

21. októbra 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že od 24.10.2022 (v pondelok) bude zdravotná starostlivosť ambulancie všeobecného lekára pre dospelých poskytovaná […]

Viac

Oznam pre pacientov

11. augusta 2022

Dovoľujeme si Vás informovať,že podľa zákona č. 576/2004 Z. z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a […]

Viac

Oznam pre pacientov

2. augusta 2022

Milí pacienti, dovoľujeme si Vám oznámiť, že obvod po p. MUDr. Sivákovej z dôvodu odchodu do dôchodku prebral nový poskytovateľ […]

Viac

Očkovanie proti Covid-19 v Trnavskom kraji pokračuje v nemocniciach, poliklinikách a ambulanciách

10. marca 2022

Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 v Trnavskom kraji je stále dostupné pre všetkých detských aj dospelých záujemcov o prvú, druhú aj […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

3. marca 2022

Pre obyvateľov, ktorí majú záujem zaočkovať sa proti ochoreniu Covid-19 prinášame informácie o tom, v ktorých nemocniciach a poliklinikách prebieha […]

Viac

Možnosti očkovania v Trnavskom kraji

24. februára 2022

Nechať sa zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 môžete v nemocniciach, poliklinikách a niektorých ambulantných lekárov. Zoznam očkovacích miest pravidelne aktualizuje Ministerstvo […]

Viac

Župa počas víkendu vo veľkokapacitných centrách očkovať nebude

17. februára 2022

Župa počas víkendu 19. a 20. februára 2022 vo svojich veľkokapacitných centrách očkovať nebude. Na očkovanie je možné prísť do […]

Viac

Na parkovisku trnavskej župy sa začalo testovať metódou LAMP

11. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj v spolupráci s Ministerstvom zdravotníctva Slovenskej republiky rozšíril od 10. februára 2022 kapacity testovania na ochorenie COVID-19. […]

Viac

Trnavská župa sa pripravuje na omikron, zvyšuje informovanosť verejnosti

7. februára 2022

Trnavský samosprávny kraj sa pripravuje na rýchle zvýšenie počtu obyvateľov nakazených omikronom, novým variantom koronavírusu. V tejto súvislosti sa župa […]

Viac
Zriaďovateľ: Trnavský samosprávny kraj / Kontakt: Zdravá župa, s. r. o., Starohájska 10 917 01 Trnava, IČO: 53708997, DIČ: 2121488468, Okresný súd Trnava, oddiel: Sro, vložka č. 48993/T
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram